Opel z systemem komunikacji OnStar: wszechstronne rozwiązanie oferujące praktyczne usługi dla kierowców

Opel podczas 84. Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie

2014-03-04


Print Print   |  Send Email  |  Word   Share Add This  
  • Bezpieczny i łatwy w obsłudze: przygotowanie do wprowadzenie systemu OnStar w Europie w 2015 roku
  • Szybki: OnStar zmienia samochód w mobilny punkt dostępowy Wi-Fi gwarantujący szybką łączność
  • Trzy nowe, fajne modele: ADAM ROCKS, ADAM 1.0 i ADAM S
  • Świetny samochód sportowy: Astra OPC EXTREME przenosi technologie stosowane w samochodach wyścigowych na zwykłe drogi

Genewa/Rüsselsheim. Podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie Opel przedstawia wyższy poziom systemu komunikacji w samochodzie. W czasie dzisiejszej konferencji prasowej prezes firmy Opel, Dr Karl-Thomas Neumann, zapowiedział wprowadzenie systemu OnStar. „OnStar i Opel sprawią, że od 2015 roku podróżowanie po Europie będzie bezpieczniejsze i spokojniejsze” — powiedział dr Karl-Thomas Neumann – „Dzięki systemowi OnStar4G LTE kierowcy jeżdżący samochodami marki Opel będą mogli cieszyć się szybkim mobilnym Internetem, a my zrobimy duży krok naprzód na drodze do realizacji naszej wizji komunikacji — zaprezentowanej zeszłej jesieni w koncepcyjnym modelu Opel Monza”. OnStar jest wiodącą marką na rynku rozwiązań komunikacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i ochrony, oferującą usługi związane z mobilnością oraz zaawansowane technologie informacyjne.

Na stoisku Opla w hali nr 2 można również podziwiać trzy najnowsze przebojowe modele marki. Karl-Thomas Neumann zaprezentował wspaniałego i charyzmatycznego ADAMA Rocks, ekscytującego ADAMA S i supersportową Astrę OPC EXTREME. W Genewie zadebiutuje ponadto silnik 1.0 ECOTEC Direct Injection Turbo, który wprowadzono w modelu ROCKS. ADAM jest pierwszym samochodem wyposażonym w ten mały silnik, który stopniowo będzie oferowany w innych modelach. Ofensywa silnikowa Opla postępuje również w silnikach wysokoprężnych: goście stoiska Opla w Genewie mogą po raz pierwszy zobaczyć Astrę z silnikiem nowej generacji 1.6 CDTI Turbo diesel o mocy 81 kW/110 KM.

Opel i OnStar: wyższy poziom systemu komunikacji w samochodzie

Już ponad 6 500 000 klientów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Meksyku korzysta z usług komunikacyjnych systemu OnStar. Opel planuje wprowadzenie systemu OnStar w samochodach osobowych na wybranych rynkach europejskich z początkiem 2015 roku. Karl-Thomas Neumann wyjaśnił, które usługi przyczynią się do ułatwienia i usprawnienia jazdy samochodem:

1.    Połączenie 4G LTE: Dzięki OnStar 4G LTE samochód stanie się potężnym mobilnym punktem dostępowym Wi-Fi, ułatwiającym dostęp nawet siedmiu urządzeniom mobilnym do aplikacji i usług, które wymagają szybkich połączeń komórkowych lub danych.

2.    Pomoc w nagłych wypadkach: Nieważne, jakiego rodzaju kłopoty może mieć kierowca na drodze — OnStar jest po to, aby pomóc. W przypadku aktywacji poduszki powietrznej OnStar może zostać automatycznie zaalarmowany. Kiedy wymagana jest szybka pomoc medyczna lub jest się świadkiem wypadku drogowego, wystarczy nacisnąć przycisk alarmowy, a OnStar może wezwać pomoc.

3.    Zdalne łącze: Mobilna aplikacja OnStar RemoteLink pozwala kierowcom na zdalne łączenie się z samochodem. Za pomocą smartfona można sprawdzić poziom oleju i ciśnienie w kołach, a także zablokować lub odblokować samochód. Adres docelowy podróży można wysłać bezpośrednio do pokładowego systemu nawigacyjnego.

4.    Pomoc w przypadku kradzieży samochodu: Jeśli pojazd zostanie skradziony, OnStar może współpracować z policją i ułatwić jego szybkie i bezpieczne odzyskanie.

5.    Pomoc drogowa: Nawet jeśli kierowca nie może jechać dalej, nigdy nie zostanie sam z problemem. Bez względu na to, czy jest to pusty bak, czy przebita opona, wystarczy nacisnąć przycisk ratunkowy, aby poprzez OnStar wezwać pomoc.

6.    Diagnostyka samochodu: OnStar wysyła co miesiąc e-mail z diagnostyką pojazdu, zawierającą najważniejsze dane i informacje o aucie. Kontrolę diagnostyczną można wykonać w dowolnym momencie — wystarczy nacisnąć przycisk.

7.    Usługi zdalne: Kierowcy nie muszą się już martwić, że zatrzasną swoje kluczyki w samochodzie. Wystarczy zadzwonić do OnStar. Doradca sprawdzi tożsamość dzwoniącego i wyśle do pojazdu sygnał, który odblokuje drzwi. Adres miejsca docelowego podróży można wysłać bezpośrednio do pokładowego systemu nawigacji: wystarczy nacisnąć przycisk OnStar lub skorzystać z aplikacji RemoteLink.

Najnowsze premiery: ADAM ROCKS, ADAM S i Astra OPC EXTREME

„Ten samochód naprawdę kręci” — podkreślił Karl-Thomas Neumann, zapowiadając najnowszą produkcyjną wersję modelu ADAM. ADAM ROCKS to mały crossover dla żądnych przygód kierowców, którzy lubią jazdę z otwartym dachem.

Najnowsza wersja miejskiego Opla ma 3,74 metra długości. To samochód dla pasjonatów jazdy zarówno po mieście, jak i poza nim. ADAM ROCKS z elektrycznie rozsuwanym brezentowym dachem Swing Top w wyposażeniu standardowym, charakterystycznymi osłonami w dolnej części nadwozia oraz zwiększonym o 15 mm prześwitem otwiera na rynku nową niszę: to pierwszy trzydrzwiowy „kieszonkowy” miejski crossover o długości poniżej 4 metrów. Samochód będzie napędzany zupełnie nowym, trzycylindrowym silnikiem Opla 1.0 ECOTEC z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem. Ta niewielka zaawansowana technicznie jednostka o dwóch wersjach mocy — 66 kW/90 KM i 85 kW/115 KM – spełnia surowe normy emisji Euro 6 oraz podnosi poprzeczkę dla silników trzycylindrowych pod względem wybitnie niskiego poziomu hałasu i wibracji oraz wysokiej kulturze pracy. ADAM ROCKS pojawi się na rynku już latem tego roku.

„Jeśli chodzi o różnorodność rodziny ADAM, nie zamierzamy poprzestać na modelu ROCKS” — dodał prezes firmy Opel. Prototyp produkcyjny ADAM S to najnowszy model o znakomitych osiągach z najwyższej półki wyjątkowej rodziny małych samochodów Opla.

Wyposażony w silnik 1.4 Turbo ECOTEC o mocy 110 kW/150 KM, sportowe zawieszenie, układ hamulcowy OPC ADAM S nienagannie łączy energię i moc ze zdecydowaną reakcją na działania kierowcy. Silnik z turbodoładowaniem rozpędza żywiołowy model do maksymalnej prędkości 220 km/h. „Stylistyka ADAMA S idealnie odzwierciedla jego sportowy charakter”.

Trzecim debiutantem jest Astra OPC EXTREME. Model Astra OPC EXTREME został opracowany bezpośrednio na podstawie wersji Cup i przeniósł wyścigowe technologie na drogi publiczne. Dzięki najwyższej jakości komponentom z włókna węglowego, wyposażona w 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy 300 KM Astra OPC EXTREME jest o 100 kg lżejsza od konwencjonalnej Astry OPC. „OPC EXTREME to najszybszy model Astry, jaka dotychczas powstał, zapewniający wyjątkową radość z jazdy” — powiedział Karl-Thomas Neumann, opisując ten spektakularny samochód. Jeśli reakcja klientów będzie tak pozytywna, jak się tego spodziewamy, Opel planuje uruchomienie produkcji limitowanej serii EXTREME, dopuszczonej do jazdy po drogach publicznych.

Opel to nie tylko samochód ekstremalnie sportowy, jest także bardzo ekonomiczny, o czym świadczy nowy cichy diesel 1.6 CDTI. Ten innowacyjny silnik z turbodoładowaniem o dwóch wariantach mocy — 100 kW/136 KM i 81 kW/110 KM — będzie teraz mocnym i ekologicznym źródłem napędu gamy Astry, najpopularniejszego modelu w portfolio Opla.

Debiutujący w Genewie silnik o mocy 81 kW/110 KM, średnio zużywa zaledwie 3,7 litra oleju napędowego na 100 kilometrów przy emisji CO2 na poziomie 97 g/km, a więc wyraźnie poniżej progu 100 gramów (zgodnie z procedurą testu NEDC). Ponadto
Astra jest teraz dostępna z wielokrotnie nagradzaną technologią IntelliLink. Ten supernowoczesny system multimedialny, który pozwala na szeroką integrację smartfona z samochodem, podkreśla pionierską rolę marki Opel w rozwoju systemów mobilnej komunikacji.

Opel i OnStar: Dzisiaj podczas Salonu Motoryzacyjnego w Genewie prezes firmy Opel, Dr Karl-Thomas Neumann, zapowiedział wprowadzenie systemu OnStar - wyższego poziomu systemu komunikacji w samochodzie.

Opel z systemem komunikacji OnStar: wszechstronne rozwiązanie oferujące praktyczne usługi dla kierowców

(PDF)

Kontakt